I fredags anordnades en Framtidsmässa här på Voxgym. Mässan arrangeras främst för årskurs 3 som är på väg vidare ut i livet men givetvis var alla våra elever välkomna att besöka mässdeltagare och se deras utbud. Det var flera potentiella arbetsgivar

Läs mer

Framtidsmässa

I fredags anordnades en Framtidsmässa här på Voxgym. Mässan arrangeras främst för årskurs 3 som är på väg vidare ut i livet men givetvis var alla våra elever välkomna att besöka mässdeltagare och se deras utbud.

Det var flera potentiella arbetsgivare och utbildningsanordnare på plats och presenterade sig bla. Svenska Fönster AB, Ovanåkers kommun, Mittuniversitetet, Folkhögskolan, Högskolan Gävle, Iftac (yrkeshögskoleutbildning) och Folktandvården.

Mässan var uppskattad och det minglades runt bland utställarna som förutom att berätta om sig själva och sin verksamhet bjöd på godis, reklamprylar och höll tävlingar! Folkhögskolan i Bollnäs hade dessutom med sig elever från sin radiolinje som sände live under eventet! Länk till alla radiointervjuer hittar du här;

https://soundcloud.com/radiovagen/sets/framtidsmaessan-i-edsbyn