Den 26:e september är det Europeiska språkdagen och det uppmärksammades såklart här på Voxgym! Språklärarna hade ställt upp ett "klotterplank" bland annat där våra elever fick skriva "Jag älskar språk" på alla språk de kan. Ett och annat "Jag äl

Läs mer

Europeiska språkdagen

Den 26:e september är det Europeiska språkdagen och det uppmärksammades såklart här på Voxgym! Språklärarna hade ställt upp ett "klotterplank" bland annat där våra elever fick skriva "Jag älskar språk" på alla språk de kan. Ett och annat "Jag älskar dig" slank också med, fint!
Lärarna hade också dukat upp med lite godsaker från Spanien, Tyskland och Frankrike, det spelades musik från alla möjliga olika länder och det fanns två tävlingar som man kunde delta i om man ville. I Quizet vann Jack i NA 17 och i "Bröderna Lejonhjärta-tävlingen" vann Giosman i SA18, stort grattis till er!! Och tack alla språklärare för trevligt arrangemang!